Polska firma świadcząca usługi budowlane ma obowiązek rejestracji jako podatnik VAT w Niemczech wtedy gdy nie może obarczyć rozliczeniem podatku VAT odbiorcy oraz w 2 przypadkach:
Rejestrując firmę w Polsce jej właściciel otrzymuje jedynie numer NIP, ewentualnie nadawany jest numer VAT-UE, jeśli firma dokonuje transakcji wewnątrzunijnych. W Niemczech rejestracja podatnika VAT trochę inaczej niż w Polsce.
Podatki jakie płacisz w Niemczech będąc przedsiębiorcą budowlanym:
O miejscu opodatkowania usług budowlanych przesądza art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku usług związanych z nieruchomościami miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości (zob. art. 28e u.p.t.u.). Usługami związanymi z nieruchomościami są, między innymi, usługi budowlane. A zatem miejsce świadczenia usługi budowy domu będzie w przedstawionej sytuacji znajdować się na terytorium Niemiec. Świadczenie tej usługi nie będzie zatem podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, lecz w Niemczech. Jeśli zatem nieruchomość jest położona w innym kraju UE, to usługa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.
Na zwolnienie z podatku VAT może liczyć przedsiębiorca, którego obroty w roku poprzednim nie przekroczyły 17 500 € a w roku bieżącym prawdopodobnie nie przekroczą 50 000 € może być zwolniony z obowiązku naliczania VAT. Zwolnienie z podatku VAT jest jednoznaczne z brakiem możliwości zastosowania jakichkolwiek odliczeń.
Jeżeli nabywcą jest firma z Niemiec, to najczęściej przy świadczeniu usługi pojawi się konieczność rejestracji do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług przez podatnika zwolnionego z VAT jest możliwe, ale rodzi pewne konsekwencje. W przypadku gdy będą świadczone usługi podlegające pod art. 28b ustawy o VAT, to jak już wspomniano, konieczna będzie rejestracja do VAT-UE. Należy pamiętać, że eksport usług przez podatnika zwolnionego z VAT musi zostać udokumentowany fakturą. Jak wynika z treści art. 106a pkt 2 lit. b) ustawy o VAT przepisy dotyczące faktur, stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej w przypadku, gdy miejscem świadczenia jest terytorium państwa trzeciego.
Podatnik zwolniony z VAT ma obowiązek wystawienia faktury z tytułu świadczenia usługi na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego. Faktura dokumentująca świadczenie usług dla kontrahenta spoza UE nie zawiera ani stawki („NP”) ani też kwoty podatku. Taka faktura musi natomiast posiadać wyrazy „odwrotne obciążenie”.
Polecane linki:
ubezpieczenia zdrowotne- najtaniej
rejestracja vat Niemcy sprzedaż_przez_amazon_a_vat