Przychody z działalności gospodarczej uzyskiwane zarówno w Polsce jak i za granicą mogą być w Polsce opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o ile przedsiębiorca spełnił warunki dla tego sposobu rozliczania. Przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) nie wykluczają podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego w przypadku uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej za granicą.
Przedsiębiorcy, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce, powinni w Polsce rozliczyć się ze wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody z działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w innym państwie tylko wtedy, gdy działalność ta jest wykonywana poprzez położony w tym państwie zakład. W przeciwnym przypadku (tj. jeżeli działalność gospodarcza za granicą nie jest prowadzona w formie zakładu), dochody z tej działalności podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.
A może warto założyć własną firmę budowlaną w Niemczech? Co jest potrzebne do rejestracji firmy budowlanej w DE?
Nie masz czasu na samodzielne przeprowadzenie czynności związanych z założeniem firmy budowlanej w Niemczech? Co mamy w ofercie dla przyszłych przedsiębiorców budowlanych z Polski w Niemczech?
Pamiętaj, że by prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie branży budowlanej było legalne i w pełni skuteczne należy uwzględnić następujące kwestie:
Polecane linki:
Niemiecki system ubezpieczeń społecznych